Анонімні Алкоголіки – погляд зсередини

Цей буклет призначений для того, щоб пояснити професіоналам в сфері лікування алкоголізму, як працює АА. Незважаючи на те, що програма “12 Кроків” АА ґрунтується на обміні досвідом, силою та надіями між алкоголіками, процес одужання є вкрай індивідуальним, і кожен член Товариства адаптує цей досвід до своїх потреб. Таким чином це опис того, як програма сприймається однією людиною. І сьогодні я хотів би бути максимально об’єктивним, але, наскільки об’єктивно може говорити член організації про організацію, якщо вона (як він вважає) допомогла йому врятувати своє життя і здоровий глузд – питання спірне, проте я спробую.

Моє сьогоднішнє завдання буде складнішим ніж може здатися на перший погляд, тому що не існує ОФІЦІЙНОГО тлумачення, або формального визначення як працює АА. Не існує ніяких догм або доктрин під якими підписуються кожен член АА, немає кодексу який в АА читають напам’ять. Навіть якби самі засновники АА зараз стояли перед вами, вони могли би розповісти вам лише те, як вони це бачать. Особисто я вважаю цю відсутність ортодоксальності одним з найпотужніших принципів АА, але, те що я зараз збираюсь розказати, можна було б назвати так: “Погляд члена АА на анонімних алкоголіків”.

Отже, ми можемо небезпідставно припустити те, що програма “12 Кроків” за допомогою якої АА розв’язує проблеми алкоголізму, можливо краща ніж інші методи, тоді “метод” АА повинен містити якийсь унікальний фактор або фактори, які виділяють його і складають основу його переваги. Якщо це так, то в чому ж полягає ця унікальність?

Пропоную подивитися на основоположний текст книжки “Анонімні Алкоголіки”, вперше опублікований в 1939 році. Написав цей текст один із засновників АА – Білл Вілсон, з допомогою і порадами перших 100 алкоголіків, які вже досягли року тверезості. У п’ятому розділі, який називається “Як воно діє”, ми знаходимо такі слова:

“Наш опис алкоголіка, у розділі адресованому до агностиків, та історії з нашого особистого життя до та після прийняття Програми виявили три суттєві моменти:

а) Що ми алкоголіки і не можемо керувати своїм життям.

б) Що жодна людська сила не позбавить нас від алкоголізму.

в) Що Бог може зцілити і зробить це, якщо шукати Його.”

Ці ідеї не унікальні, визнання людиною особистої безпорадності споконвіку ставило її на коліна. Точно так само з незапам’ятних часів хвора людина апелювала до ідеї надприродної Істоти, яка може змінити її долю, якщо та буде виконувати певні ритуали і дотримуватися певних правил. Ясно, що тут немає ніяких нових або відмінних рис, і все ж саме ці три “ідеї”, які ми тільки що прочули, є справжніми наріжними каменями філософії АА.

Отже, куди ми можемо спрямувати наші зусилля, щоб підкреслити унікальність АА? Пропоную прочитати визначення Анонімним Алкоголікам, яке я зміг знайти в літературі АА і звучить воно наступним чином:

“*Анонімні Алкоголіки – це спільнота чоловіків і жінок, які діляться один з одним своїм досвідом, силами і надіями, щоб вирішити свою спільну проблему і допомогти іншим позбутися алкоголізму.

* Єдиною умовою членства в АА є бажання кинути пити. Члени АА не сплачують вступні та членські внески. Ми підтримуємо себе завдяки нашим добровільним пожертвам.

* АА не пов’язана з жодною релігією, віросповіданням, політичним рухом, організацією чи установою; прагне не вступати в полеміку з будь-яких питань, не підтримує і не виступає проти чиїхось інтересів.

* Наша головна мета – залишатися тверезими і допомагати іншим алкоголікам досягти тверезості.”

Знову ж таки, чи є тут щось абсолютно нове чи унікальне? Я впевнений що ні, тому що досвід алкоголіків по суті однаковий. І хоча обставини у них можуть бути різними, лейтмотив завжди один: прогресуюче руйнування людської особистості. А сила і надія цих чоловіків і жінок змінюється кожен день, як кількісно, так і якісно. Так у чому унікальність АА?

Чи може бути так, що моя відповідь полягає в тому, ЯК ми ділимося цим досвідом, сильними сторонами та надіями, і що важливіше, ХТО ними ділиться? Або секрет цього методу, як і у випадку з більшістю таємниць, розкривається тоді, коли це все почалося?

Задовго до того, як було сформульовано визначення АА, ще до того як з’явилася сама назва товариства “Анонімні Алкоголіки”, традиції і програма одужання – була доленосна зустріч двох пияків Білла Вілсона і доктора Боба в місті Акрон, штат Огайо.