З трьох причин люди, які сильно п’ють, часто не можуть усвідомити, наскільки вони стомлені. Це пов’язано з трьома характеристиками алкоголю:
1) він має багато калорій, які дають моментальну енергію;
2) він вражає центральну нервову систему, отже, немає повного відчуття дискомфорту;
3) після знеболюючого ефекту він викликає збудження, яке сприймається як нервова енергія.
Збуджуючий ефект може тривати певний час і після припинення пиття, ведучи до дратівливості й безсоння або до раптового усвідомлення своєї втоми і відчуття виснаженості і сонливості. Іноді ці стани можуть чергуватися.
Кожен із них є нормальною реакцією, яку багато з нас пере-жили в початковий період тверезості, і гострота цього стану за-лежала від міри попереднього пиття і загального стану здоров’я. Все це раніше чи пізніше минає і не повинно викликати тривоги.
Але дуже важливо багато відпочивати, коли ми перестаємо пити, бо бажання випити найскоріше приходить під час утоми.
Не раз ми дивувалися, чому бажання випити з’являється без жодних очевидних причин. Аналізуючи ситуацію, ми виявляли, що почувалися виснаженими і навіть не усвідомлювали цього. Не виключено, що ми віддавали занадто багато енергії і замало відпочивали. Зазвичай легка перекуска чи короткий сон можуть цілковито змінити наші відчуття, й ідея випити пропадає. Навіть якщо нам не вдається заснути, то просто полежати кілька хвилин чи розслабитися в кріслі або у ванній допомагає зняти втому.
Звичайно, краще перевести своє життя на здоровий режим, який передбачає регулярний належний відпочинок щодня.
Не всі, але багато хто пам’ятає напади безсоння після того, як ми кинули пити. Очевидно, що для нервової системи потрібен час, щоб звикнути до регулярного спокійного сну без присутності алкоголю в організмі. І найшкідливішою є наша турбота про це, бо переживання тільки заважає заснути. Наша перша порада в цьому випадку така: «Не хвилюйтесь. Ще ніхто не помер від недосипання. Коли організм стомиться, ви заснете». Так і виходить.
Оскільки безсоння для багатьох із нас було приводом «випити чарку-другу», то ми цілком упевнені, що нове ставлення до безсоння допомагає у прагненні не пити. Замість того, щоб перевертатися з боку на бік і дратуватися , краще поступитися і встати щось прочитати або написати в ці години.
Тим часом добре було б переглянути свої звички, щоб побачити, чи не ми самі викликаємо безсоння. Чи не споживаємо забагато кофеїну ввечері? Чи правильно харчуємося? Чи робимо достатньо необхідних справ? Чи система травлення функціонує нормально? Це може забрати трохи часу.
Багато простих старих рецептів від безсоння дійсно допомагають: склянка теплого молока, глибоке дихання , ванна, нудна книжка або тиха музика. Хтось надає перевагу екзотичнішим засобам, наприклад, підігрітому імбирному лимонаду з перцем! (Кожному своє!) Інші покладаються на особливий масаж, йогу та різні засоби з книжок на цю тему.
Навіть якщо ми не засинаємо відразу, то можемо відпочивати з закритими очима. Адже не можна заснути, крокуючи цілу ніч по кімнаті чи базікаючи за кавою. Якщо такий стан триває довго, то варто порадитись із хорошим лікарем, який добре розуміється на алкоголізмі. Одну річ ми зрозуміли напевно: всі снодійні медичні препарати – не вихід для алкоголіків. Вони майже неодмінно приводять до пиття, як показує наш численний досвід.
Через те, що ми знаємо про небезпеку таких ліків, дехто з нас мусив змиритися з такою тимчасовою незручністю, поки наш організм не настроївся на режим здорового сну. Перебувши цей дискомфорт і встановивши природний ритм сну, ми бачимо, що ціна в повній мірі варта того.
Ще одна цікава деталь може бути корисною. Через великий проміжок часу після того, як ми відлучилися від пляшки, багато хто з нас лякався, прокидаючись уранці або вночі з чітким усвідомленням пиття уві сні.
Не у всіх із нас такі сни. Але ми мусимо знати, що вони бувають і не завдають шкоди.
АА – це не програма тлумачення снів, тому ми не можемо вказати прихованих значень, якщо вони є, таких снів, як це можуть робити психоаналітики або інші спеціалісти. Ми ж тільки можемо констатувати, що такі сни бувають і не треба дивувати-ся цьому. Часто сниться, що ти п’яний і жахаєшся з того, хоча зовсім не пригадуєш, щоб пив. Можемо прокинутися з лихоманкою, тремтінням та іншими класичними ознаками похмілля – звичайно, коли вже ні краплі не п’ємо місяцями. Це був лише поганий сон. І він може з’явитися зненацька, після того, як пройде багато часу від нашої останньої чарки.
Напевно, це добре, що ми тремтимо і почуваємося нещасними при уявленні пиття, навіть уві сні. Можливо, це означає, що ми дійсно починаємо усвідомлювати глибоко в нутрі, що пиття шкодить нам. Тверезість є кращою, навіть уві сні.
Принадою тверезого сну після його встановлення є справжня насолода від пробудження – без похмілля і переживань за події минулої ночі. Натомість це означає зустріти новий день свіжим, сповненим надії та вдячності.