Чому «не пити»?
Ми, члени співтовариства Анонімних Алкоголіків, бачимо відповідь на це запитання, коли чесно дивимося на своє власне минуле життя. Наш досвід чітко доводить, що будь-яке пиття взагалі веде до серйозних неприємностей для алкоголіка чи проблемного пияка. На думку Американської Медичної Асоціації, «Алкоголь, крім своїх узалежнюючих властивостей, також має і психологічний ефект модифікації мислення і міркування. Одна чарка може настільки змінити мислення алкоголіка, що він відчуває, що може випити ще одну, а потім ще одну і ще… Алкоголік може навчитися повністю контролювати свою хворобу, але залежність не можна вилікувати так, щоб він міг повернутися до алкоголю без несприятливих наслідків.» *
І ми повторюємо: несподівано для нас тверезе життя виявляється не таким сумним і занудним, як ми собі уявляли! Коли ми пили, то життя без алкоголю не здавалося життям взагалі. Але для більшості членів АА жити тверезими – це радісний досвід справжнього життя. Воно нам подобається набагато більше, ніж ті проблеми, які були в нас під час пиття.
Ще одне зауваження: будь-хто може стати тверезим. Ми всі робили це багато разів. Фокус полягає в тому, щоб залишатися і жити тверезими. Саме про це і є ця книжка.
* З офіційної заяви 31 липня 1964
Ця книжка не пропонує план одужання від алкоголізму. Кроки Анонімних Алкоголіків, що підсумовують їх програму одужання, детально викладені у книгах Анонімні Алкоголіки та Дванадцять Кроків і Дванадцять Традицій. Ці Кроки не розглядаються тут, як і не обговорюються процеси, які вони охоплюють.
Тут ми розповідаємо лише про деякі методи, використані нами, щоб жити без пиття. Всі вони доступні вам, незалежно від того, чи ви цікавитеся співтовариством Анонімних Алкоголіків, чи ні.
Наше пиття було пов’язане з багатьма звичками – великими і малими. Деякі з них були звичками мислення, або тим, що ми відчували в собі. Інші були звичками дії – тим, що ми робили, нашими вчинками.
Звикаючи не пити, ми відчули потребу замінити старі звички новими.
(Наприклад, замість того, щоб випити наступну чарку – ту, що у вас у руках, або ту, що ви запланували – чи не могли б ви просто відкласти це до тих пір, поки ви не прочитаєте до кінця цю сторінку? Ковтніть трохи лимонаду або фруктового соку замість алкогольного напою, поки читаєте. Трохи пізніше ми пояснимо більш повно, що означає ця зміна звичок.)
Після кількох місяців практики цих нових, тверезих звичок або способів дії та мислення, вони стали майже другою натурою для більшості з нас, як колись це було з питтям. Утримання від пиття стало природним і легким, а не довгою і нудною боротьбою.
Ці практичні погодинні методи можна легко використовувати вдома, на роботі чи на суспільних заходах. Також сюди входять декілька речей, яких ми навчилися не робити або уникати. Ці речі, як ми тепер бачимо, колись спокушали нас пити чи по-іншому ставили під загрозу наше одужання.
Сподіваємося, що багато або навіть і всі обговорені тут пропозиції допоможуть вам жити тверезими, з комфортом і легкістю. Не має суттєвого значення, в якому порядку вони представлені у цій книзі. Їх можна переставити в будь-який спосіб, щоб це працювало. До того ж це не повний перелік. Практично кожний член АА, якого ви зустрінете, може подати вам хоча б іще одну добру ідею, котра не згадана тут. І ви, ймовірно, придумаєте цілком нові ідеї, які працюють для вас. Ми сподіваємось, що ви поділитесь ними з іншими людьми, які також зможуть скористатися ними.
АА, як товариство, формально не підтверджує і не рекомендує для всіх алкоголіків усі напрямки дій, викладені тут. Але кожна згадана тут практика виявилася корисною для деяких членів і може бути такою ж і для вас.
Ця книжка призначена бути зручним посібником, до якого можна звертатися час від часу, а не чимось таким, що один раз прочитається від початку до кінця і потім забудеться.
Ось два застереження, які виявилися корисними:
А. Будьте неупередженими (відкритими). Можливо, деякі з пропозицій, запропонованих тут, не будуть вам підходити. У такому випадку, як ми зрозуміли, замість того, щоб відкинути їх назавжди, краще відкласти їх на деякий час. Якщо ми не поставилось до них упереджено, то завжди зможемо повернутися до них пізніше і спробувати те, що нам не подобалося раніше – якщо захочемо.
Наприклад, дехто з нас виявив, що в перші дні утримання від пиття пропозиції й товариство, запропоновані наставником в АА, дуже допомогли нам залишатися тверезими. Іншим же потрібно було відвідати багато груп і зустрітися з багатьма членами АА перед тим, як, нарешті, звернутися до наставника по допомогу.
Декотрі з нас виявили, що правильна молитва є сильною допомогою в утриманні від пиття, в той час як інші уникали навіть згадки про релігію. Але всі ми вільні змінити думку про ці поняття пізніше, якщо захочемо.
Багато з нас вважають, що чим швидше почати роботу над Дванадцятьма Кроками як програмою одужання, викладеною в книзі Анонімні Алкоголіки, тим краще. Інші з нас відчували потребу відкласти це, доки ми не побудемо трохи більше часу тверезими.
Суть у тому, що немає наперед визначеного «правильного» чи «неправильного» шляху в АА. Кожен із нас вибирає те, що найкраще для нього – не відкидаючи можливості інших видів допомоги, яку ми зможемо вважати цінною іншим разом. І кожен із нас намагається поважати право інших людей поступати по-іншому.
Часом член АА буде говорити про те, як він бере різні частини програми вибірково (у стилі кафетерію) – вибираючи ті, що йому подобаються, і залишаючи ті, яких він не хоче. Можливо, інші надійдуть і підберуть непотрібні частини, а може, і він сам повернеться пізніше, щоб узяти деякі ідеї, які були ним попередньо відкинуті.
Проте корисно пам’ятати про спокусу вибрати в кафетерії лише десерти, печиво, салати чи іншу улюблену їжу. Це служить важливим нагадуванням про дотримання балансу в нашому житті.
При одужанні від алкоголізму ми відчули, що потребуємо збалансованої дієти ідей, навіть якщо деякі з них і не виглядають на перший погляд привабливо. Так само, як і добра їжа, добрі ідеї не були корисними для нас без розумного їх використання. І це веде до нашого другого застереження.
Б. Використовуйте здоровий глузд. Ми виявили, що нам треба використовувати просту щоденну тяму в застосуванні наступних пропозицій.
Як і будь-які інші ідеї, пропозиції, що містить ця книжка, мо-жуть бути неправильно використані. Візьмемо, для прикладу, солодощі. Очевидно, що алкоголіки з діабетом, ожирінням чи з проблемним рівнем цукру у крові мусили знайти замінники, щоб не ускладнювати стан здоров’я, проте могли скористатися ідеєю вживання солодощів у видужанні від алкоголізму. (Багато дієтологів надають перевагу легким закускам, збагаченим білком, над солодощами). Також не слід перестаратися у застосуванні цих засобів. На додаток до солодощів треба збалансовано харчуватися.
Іншим прикладом є заклик «Тихіше їдеш – далі будеш». Дехто з нас виявив, що ми могли неправильно використовувати цю ідею, перетворивши її на виправдання за неквапливість, лінощі або невихованість. Цей заклик, звичайно ж, призначений не для цього. Правильно застосований, він може бути таким, що зцілює; а при неправильному застосуванні – перешкоджати нашому видужанню. Деякі з нас могли б до нього додати: «Тихіше їдеш – далі будеш, але ж просувайся!»
Зрозуміло, що до всякої поради слід підходити з розумом. Кожний метод, описаний тут, треба використовувати, добре його зваживши.
І ще одне. АА не намагається надати наукову систему, як залишатися тверезим. Ми можемо поділитися з вами тільки власним досвідом, а не професійними теоріями та поясненнями.
Отже, на цих сторінках ви не знайдете нових медичних установ про те, як перестати пити, якщо ви все ще робите це, ані жодних дивовижних секретів для скорочення або уникнення похмілля.
Іноді витверезитися можна самостійно вдома; але часто три-вале пиття викликає такі серйозні проблеми зі здоров’ям, що вам краще звернутися по медичну або лікарняну допомогу для виходу із запою. Якщо ви так серйозно хворі, вам може бути потрібна професійна допомога перед тим, як ви, можливо, зацікавитеся в тім, що ми тут пропонуємо.
Багато з нас, хто не був настільки хворий, вибралися з цієї ями при підтримці інших членів АА. Оскільки ми пережили це самі, ми часто можемо допомогти – хоч і не професійно – полегшити деякі нещастя і страждання. Принаймні ми розуміємо цих людей. Ми були в такому становищі.
Таким чином, ця книжка про те, як не пити (а не про те, як перестати пити). Вона про те, як жити тверезими.
Ми побачили, що наше одужання почалося тоді, коли ми перестали пити – коли стали тверезими і повністю звільнилися від алкоголю в будь-якій кількості й формі. Ми також побачили, що мусимо утримуватись від будь-яких інших речовин, що змінюють свідомість. Ми можемо просуватися до повноцінного і радісного життя, тільки коли залишаємося тверезими. Тверезість є стартовим майданчиком для нашого одужання.
У певному сенсі, ця книжка про те, як впоратися з тверезістю. (Раніше ми не могли цього; тому й пили).