Викладені принципи є порадником на шляху до прогресу.
Ми прагнемо скоріше до духовного прогресу, ніж до духовної досконалості.
ПЕРЕДМОВА
“Анонімні Алкоголіки” — всесвітня організація, яка налічує більше, ніж 100 000 членів А.А у 1973 року, алкоголіків: чоловіків і жінок, які об’єдналися, щоб разом вирішувати свої спільні проблеми та допомогти товаришам по нещастю позбутися цієї одвічної та важкої хвороби – алкоголізму.
У цій книжці розглядаються “Дванадцять Кроків” і “Дванадцять Традицій” Анонімних Алкоголіків. Тут чітко представлені принципи, за допомогою яких члени А.А. одужують і на основі яких функціонує їхнє товариство.
Крок перший:
“Ми визнали, що ми були безсилими перед алкоголем, що наше життя стало некерованим.”
Хто погодиться визнати свою цілковиту поразку? Визнання безсилля — перший крок до звільнення. Зв’язок між смиренням та тверезістю. Розумова одержимість плюс фізична алергія. Чому кожен член А.А. має досягнути свого дна?
Крок другий:
“Прийшли до віри, що Сила, могутніша за нас, може повернути нам здоровий розум.”
У що ми можемо вірити? А.А. не вимагає, щоб ви були віруючим: Дванадцять Кроків є лише пропозиціями. Важливість відсутності упередженості. Різноманітність шляхів до віри. А.А. у якості Вищої Сили. Становище тих, хто розчарувався. Перешкоди байдужості та упередженості. Втрачену віру знайдено в А.А. Проблеми інтелектуальності і незалежності. Негативне та позитивне мислення. Самовпевненість. Непокірність — характерна риса алкоголіків. Крок Другий — відправна точка до душевного здоров’я.
Крок третій:
“Вирішили передати свою волю і життя під опіку Бога, як ми Його розуміємо.”
Крок Третій нагадує відкривання замкнених дверей. Як нам впустити Бога у своє життя? Ключем є бажання. Залежність, як шлях до незалежності. Небезпека самовпевненості. Передоручення нашої волі Вищій Силі. Неправильне використання сили волі. Необхідність тривалих зусиль, щоб підкоритися Божій волі.
Крок четвертий:
“Зробили ретельну та безстрашну моральну інвентаризацію самих себе.”
Як інстинкти можуть перевищувати властиву їм функцію. Крок Четвертий — спроба виявити наші зобов’язання перед іншими. Основна проблема інстинктивних потягів – небезпека впадіння у крайнощі. Неправильна моральна оцінка може привести до почуття провини, перебільшення власної вини або звинувачень на адресу інших людей. Поряд зі своїми недоліками потрібно відзначити також власні переваги. Самовиправдання небезпечне. Бажання провести оцінку приносить світло у життя та додає впевненості у собі. Крок Четвертий — початок нового життєвого шляху. Звичайними рисами емоційної незахищеності є тривога, гнів, жалість до самого себе й депресія. Моральна оцінка застосовується також до відносин з іншими людьми. Важливість ретельного її проведення.
Крок п’ятий:
“Визнали перед Богом, перед собою та іншою людиною справжню природу своїх помилок.”
Дванадцять Кроків зменшують розмір нашого “я” до реального. Крок П’ятий – важкий, але необхідний для тверезості і душевного спокою. Сповідь — давня духовна практика. Без відвертого визнання своїх недоліків мало хто міг залишатися тверезим. Що нам дає Крок П’ятий? Початок справжнього єднання з людьми та Богом. Позбавитися відчуття самотності, отримати прощення і дати його іншим; навчитися смиренності, набути чесності і реалізму щодо себе. Необхідність цілковитої чесності. Небезпечність раціоналізації. Як вибрати довірену людину? Результатом є спокій і усвідомлення Бога. Єдність з Богом і людтми готує нас до наступних Кроків.
Крок шостий:
“Були повністю готові до того, щоб Бог усунув всі ці вади характеру.”
Крок Шостий необхідний для духовного зростання. Початок роботи на все життя. Визначення різниці між прагненням до мети і вдосконаленням. Чому треба не припиняти зусиль. “Готовність” є найголовнішою умовою. Необхідність дії. Затримка небезпечна. Непокірність може бути фатальною. Точка, в якій ми відмовляємося від обмежених цілей і прямуємо до волі Бога відносно нас.
Крок сьомий:
“Покірно попросили Його усунути наші недоліки.”
Що таке смиренність? Що вона може означати для нас? Шлях до справжньої свободи людського духу. Необхідний засіб до виживання. Значення самобичування. Невдача й страждання, змінені смиренністю. Сила від слабкості. Біль, як плата за вступ до нового життя. Егоцентричний страх — основне джерело недоліків нашого характеру. Крок Сьомий змінює ставленнядо життя і дозволяє рухатися від себе до Бога.
Крок восьмий:
“Склали список усіх людей, кому ми заподіяли кривду, і сповнились бажанням відшкодувати всім їм завдані збитки.”
Цей та інші два Кроки стосуються людських відносин. Уміння жити з іншими — захоплююча справа. Перешкоди: небажання прощати, невизнання помилок перед іншими, навмисна забудькуватість. Необхідність ретельного аналізу минулого. Старанність поглиблює розуміння. Шкоди, завдані іншим людям. Уникання крайніх суджень. Об’єктивний погляд. Крок Восьмий — початок виходу з ізоляції.
Крок дев’ятий:
“Особисто відшкодовували заподіяну цим людям кривду, де тільки можливо, крім тих випадків, коли це могло зашкодити їм або іншим.”
Спокійний розум є першою передумовою розсудливості. Правильний вибір часу важливий для відшкодування. Що таке мужність? Обачливість означає використання слушної нагоди. Відшкодування збитків починається з нашого вступу до А.А. Душевного спокою не можна досягти за рахунок інших. Необхідність обережності. Готовність відповідати за наслідки свого минулого і прийняти відповідальність за благополуччя інших — суть Кроку Дев’ятого.
Крок десятий:
“Продовжували робити особисту інвентаризацію, і коли ми були неправі, відразу визнавали це.”
Чи можемо ми залишатися тверезими і зберігати рівновагу за будь-яких умов? Самоаналіз стає регулярною звичкою. Визнати, прийняти й терпляче виправляти недоліки. Емоційне похмілля. Залагодивши минуле, можна приступати до теперішніх проблем. Різновидності моральної інвентаризації. Гнів, образа, ревнощі, заздрість, жалість до самого себе, ображена гордість – все вело до пляшки. Витриманість — головна мета. Гарантія від “зарозумілості”. Давайте поглянемо як на кредит, так і на дебет. Аналіз мотивів наших вчинків.
Крок одинадцятий:
“Шляхом молитви і медитації шукали покращення свого свідомого контакту з Богом, як ми розуміли Його, молячись лише про пізнання Його волі щодо нас і силу виконати її.”
Медитація і молитва — основні канали зв’язку з Вищою Силою. Зв’язок між самоаналізом, медитацією і молитвою. Непорушна основа життя. Як нам медитувати? Медитація не має меж. Індивідуальна практика. Найпершим результатом є емоційна рівновага. А як відносно молитви? Щоденно просити розуміння Божої волі та милості, щоб виконати її. Практичні результати молитви є поза сумнівом. Винагороди медитації та молитви.
Крок дванадцятий:
“Отримавши духовне пробудження, в результаті виконання цих Кроків, ми намагалися донести цю звістку до алкоголіків і застосовувати ці принципи в усіх своїх справах.”
Радість життя є темою Кроку Дванадцятого. Дія — його ключове слово. Віддача, яка не вимагає нагород. Що таке духовне пробудження? Новий стан свідомості і буття, прийнятий як безплатний дар. Готовність прийняти дар лежить в основі виконання Дванадцяти Кроків. Чудова реальність. Винагороди від допомоги іншим алкоголікам. Завдання Кроку Дванадцятого. Труднощі виконання Дванадцятого Кроку. А як відносно впровадження цих принципів у всі свої справи? Одноманітність, біль і лихо перетворюються на благо при виконанні Кроків. Труднощі виконання. “Двокроковість”. Перехід до “Дванадцятикроковості” і докази віри. Духовне зростання є відповіддю на наші проблеми. Духовне зростання – перед усім. Прагнення підпорядкувати інших людей і надмірна залежність. Переведення нашого життя на основу “взаємних поступок”. Залежність від Бога потрібна для одужання алкоголіків. “Втілення цих принципів у всіх наших справах”. Сімейні відносини в А.А. Погляд на матеріальні проблеми змінюється. Також змінюються думки про особисту значимість. Інстинкти спрямовані за призначенням. Розуміння є запорукою правильного ставлення до життя, а правильні дії — запорука щасливого життя.