На перших порах досягнення тверезості багато хто з нас мимоволі перехиляв чарку. Іноді ми навіть не помічали цього. В нас не було свідомого рішення випити, і ми не задумувались про можливі наслідки. Не було наміру піти в запій. Тепер ми знаємо, що просте відкладення першої чарки і заміна її чимось інакшим дає нам шанс подумати про своє минуле пиття, помислити про алкоголізм як хворобу і поміркувати про можливі наслідки початку пиття.
На щастя, ми можемо зробити більше, ніж тільки подумати про це, і ми робимо. Ми телефонуємо комусь.
Коли ми перестали пити, нам не раз казали взяти номери телефонів членів АА і замість того, щоб випити, подзвонити цим людям. Спочатку думка подзвонити новому знайомому, якого ми ледве знали, здалася дивною, і ми не хотіли робити цього. Але члени АА, чий період непиття був довшим за наш, наполягали. Їм було зрозуміло, чому ми вагалися, бо вони почувалися так само. Тим не менше, – казали вони, – лише спробуйте, хоч раз.
І ось нарешті тисячі з нас спробували. На наше щастя, це виявилося легким і приємним. А понад усе – воно діяло.
Щоб якнайкраще зрозуміти це, то перед тим, як подзвонити, уявіть себе на місці людини, якій дзвоните. Приємно і почесно знати, що тобі довіряють. Отже, людина, яка відповідає на дзвінок, майже неодмінно приємна і навіть рада поспілкуватися з вами.
Більше того. Ми побачили, що коли хотіли випити, то могли зателефонувати будь-кому більш досвідченому в тверезості, і нам навіть не треба було нагадувати, що в ту мить ми думали лише про пиття. Це часто було зрозуміло й без слів. І зовсім не мало значення, коли ми дзвонили – вдень чи вночі!
Іноді без жодної очевидної причини на нас раптово нападали тривога, страх, жах і навіть паніка, які були безпідставні. (Звичайно, це трапляється у багатьох людей, а не лише в алкоголіків.)
Коли ми правдиво розповіли про свій стан, про те, що робили і що хотіли зробити, то нас чудово зрозуміли. Ми отримали повне співрозуміння, а не співчуття. Всі, кому ми дзвонили, самі бували в такому становищі й чітко все пам’ятали.
Дуже часто після кількох хвилин розмови думка про випивку зникала. Часто ми отримували практичну, відкриту інформацію, або делікатну настанову, або ж тверду, пряму, відверту пораду. А деколи ми й сміялись.
Між членами АА існує широке коло неформальних товариських стосунків, навіть поза зборами АА, і часто без думок про пиття. Виявилось, що в нас може бути скільки завгодно спілкування один із одним і ми можемо робити те, що звичайно роблять друзі – слухати музику, розмовляти, ходити до театру, в кіно, разом їсти, ходити в походи, рибалити, оглядати цікаві місця чи просто ходити в гості, писати або телефонувати один одному – і все це без єдиної чарки.
Таке знайомство і дружба мають виняткове значення для тих, хто вирішив не пити. Ми можемо бути самі собою серед людей, які розділяють нашу турботу щодо підтримання тверезості, не заперечуючи фанатично проти всякого пиття.
Звичайно, цілком можливо залишатися тверезим і серед тих, хто не є колишніми алкоголіками, і навіть серед тих, хто багато п’є, хоча ми, ймовірно, будемо відчувати певний дискомфорт у їх товаристві. Але серед інших тверезих алкоголіків ми можемо бути впевнені, що наше видужання від алкоголізму високо цінується і глибоко розуміється. Воно багато значить для цих наших друзів, так само як їхнє здоров’я важливе для нас.
Задоволення від тверезості іноді починається тоді, коли на перших порах ми контактуємо з іншими, такими самими початківцями. Спочатку може видатись незручним заводити дружбу з людьми, котрі вже тверезі роками. Нам, звичайно, легше з тими, хто, як і ми, лише починає видужувати. Саме тому багато з нас роблять перші телефонні дзвінки відносно не пиття своїм «сучасникам» із АА.
«Телефонна терапія» спрацьовує навіть тоді, коли ми не знаємо, кому подзвонити. Оскільки номер АА вказано практично в кожному телефонному довіднику в Сполучених Штатах і Канаді (і в багатьох інших країнах), досить легко просто набрати цей номер і відразу ж бути в контакті з кимось, хто щиро розуміє вас, на рівні інстинкту. Це може бути людина, яку ми ніколи не зустрічали, але те ж саме справжнє співчуття існує між вами. Звернення через Інтернет також може допомогти, коли ми встановлюємо зв’язок з іншим алкоголіком у вашому рідному місті або, можливо, десь на другому кінці земної кулі.
Після того, як перший контакт зроблено, набагато простіше зробити наступний, особливо в ті моменти, коли ми потребуємо цього найбільше.
Зрештою, потреба в розмові для того, щоб зникло бажання випити, проходить для більшості з нас. Коли це відбувається, багато з нас знаходять все ж, що ми набули корисної звички залишатися на зв’язку з іншими людьми в тверезості поза зібранями, і ми часто зберігаємо ці контакти, оскільки ми отримуємо від них задоволення.
Хоча так стається пізніше. На перших порах «телефонна терапія » в основному допомагає залишатися тверезим. Ми хапаємося за телефон замість чарки. Це діє, навіть якщо ми не сподіваємося. І навіть якщо не хочемо цього.