Дуже важко просто сидіти без діла і навіть не думати про це. Набагато легше стати активним і щось робити, а не уникати діяльності.
Так само й з питтям. Просто намагатися уникати пити (або не думати про пиття) не достатньо. Чим більше ми думаємо про пиття, якого стараємось уникнути, тим більше воно надокучає нам. І це недобре. Краще зайнятись чимось, будь-чим, що займе наші думки і допоможе нам спрямувати свою енергію на здоров’я.
Тисячі з нас питали, що ми будемо робити зі своїм часом, коли перестанемо пити. Дійсно, всі ті години, які ми колись витрачали на пошук випивки, пиття і ліквідацію його наслідків, перетворилися раптом на великі проміжки часу, які треба було чимось заповнити.
Багато з нас мали роботу. Але все одно було досить багато вільного часу, коли ми не знали, куди себе подіти. Ми потребували нової діяльності, щоб заповнити ці відкриті проміжки часу й використати ту енергію, яка раніше поглиналася нашою одержимістю чи невідступною думкою про пиття.
Той, хто пробував покінчити зі старою звичкою, знає, що замінити її новою, іншою діяльністю легше, ніж не замінити нічим.
Алкоголіки, які видужали, кажуть: «Просто перестати пити – недостатньо». Просто не пити – негативна, безплідна річ. Це чітко доводить наш досвід. Щоб залишатися тверезими, нам не-обхідно на місце пиття поставити позитивну програму дії. Ми повинні навчитися тому, як жити тверезо.
Можливо, на початку страх і наводив на думку про можливість появи в нас алкогольних проблем. На короткий період страх міг допомогти нам утриматись від пиття. Проте стан страху не дуже радісний та заспокійливий на довгий період. Тому ми намагаємось виробити здорову повагу до сили алкоголю, замість страху перед ним, так само як люди мають здорову повагу до ціанистого калію, йоду чи будь-якої іншої отрути. Не маючи постійного страху перед цими отрутами, більшість людей поважає їхню можливу дію на організм і має достатньо розуму, щоб не пити їх. В АА ми маємо таке саме розуміння і ставлення до алкоголю. І, звичайно, воно базується на особистому досвіді, а не на попередженні про смертельну небезпеку на етикетці.
Ми не можемо покладатися на свій страх, щоб пережити ці незаповнені години без пиття. Отже, що ми можемо зробити?
Ми знайшли багато видів діяльності, корисних і вигідних, одна краща за іншу. Ось дві з них, подані в міру їх ефективності згідно нашого досвіду.
А. Діяльність в АА і довкола співтовариства
Коли досвідчені члени АА кажуть, що «активність» допомогла їм видужати від алкоголізму, то, звичайно, мають на увазі активність в АА та довкола нього.
При бажанні це можна робити навіть перед тим, як ви вирішите, ставати чи не ставати членом АА. Вам не потрібно чийогось дозволу або запрошення.
Дійсно, перед прийняттям будь-якого рішення щодо алкогольної проблеми, можливо, варто провести якийсь час при АА.
Не хвилюйтеся, відвідання і спостереження за зборами АА не зробить вас алкоголіком, так само як сидіння в курятнику не зробить вас куркою. Ви можете спробувати щось на зразок «тверезої пробіжки» або «генеральної репетиції» в АА перед тим, як прийняти рішення про вступ.
На перших порах наша діяльність в АА може видаватись не-значною, але результат її цінний. Ми могли б назвати це «ламанням криги», бо воно підвищує власне відчуття комфорту в оточенні незнайомих людей.
По закінченні зборів АА ви звичайно помічаєте, що хтось із присутніх відносить крісла або чистить попільнички чи несе порожні горнята на кухню.
Приєднуйтеся до них. Вас, можливо, здивує, який вплив можуть мати на вас такі на перший погляд незначні обов’язки. Ви можете допомогти помити посуд, прибрати літературу і позамітати підлогу.
Допомога в цих маленьких неважких фізичних завданнях не означає, що ви стаєте прибиральником чи опікуном групи. Нічого подібного. Зі свого тривалого досвіду та від інших членів ми знаємо, що практично всі, хто щасливо одужав в АА, пройшли через це. Результати, які ми відчули після виконання цих завдань, конкретні, корисні й зазвичай дивовижні.
По суті, багато з нас почали почуватися комфортно в товаристві АА лише тоді, коли стали допомагати в цих простих справах. І ще більше ми відійшли від пиття, навіть від думки про нього, коли в нас з’явився невеликий, але конкретний і постійний обов’язок – наприклад, приносити освіжаючі напої, допомагати подавати їх, бути організатором прийомів чи виконувати інші необхідні завдання. Дивлячись на інших, ви й самі навчитеся робити те, що треба для підготовки до зборів АА і для наведення порядку згодом.
Звичайно, ніхто не змушений робити цього. В АА ніколи ні від кого не вимагають робити чи не робити чогось. Але це просте служіння іншим та зобов’язання (тільки перед собою) робити його сумлінно несподівано мали великий вплив на багатьох із нас, та ще й досі мають. Вони зміцнюють нашу тверезість силою м’язів.
Перебуваючи в групі АА, ви побачите, які інші завдання треба виконувати. Ви почуєте, як секретар робить оголошення, і побачите, як скарбник збирає пожертви. Виконання якогось із цих обов’язків, після того як ваша тверезість матиме певний стаж, є добрим способом заповнити вільний час.
Якщо ці «завдання» зацікавлять вас, то перегляньте брошуру «Група АА». У ній пояснено, що «службовці» групи роблять і як їх обирають.
В АА ніхто не «вищий» і не «нижчий» за інших. Серед її членів немає класів, груп чи ієрархій. Там немає офіційних службовців із певною владою чи повноваженнями. АА не є організацією у звичайному розумінні цього слова. Натомість це товариство рівних. Всі називають один одного на ім’я. Члени АА по черзі виконують обов’язки з підготовки групових зборів та інші функції.
Не потрібно жодної професійної кваліфікації чи освіти. Навіть якщо раніше ви ніколи не були членом клубу, головуючим або секретарем, може статися, – а для багатьох так і було, – що в групі АА ці обов’язки легко виконуються і роблять дива з нами. Вони будують міцну основу для нашого видужання.
А тепер про другий вид діяльності, що допомагає нам утримуватись від пиття.
Б. Діяльність поза АА
Дивно, але це факт, що коли ми вперше перестаємо пити, то здається, що в декого з нас тимчасово пропадає уява.
Це дивно тому, що в період пиття ми майже всі виявляли чудеса уяви. За тиждень ми могли не задумуючись вигадати більше причин (виправдань?) для пиття, аніж більшість людей використовує для всіх інших цілей за все життя. (Між іншим, люди, які п’ють помірно, тобто не алкоголіки, ніколи не потребують і не використовують жодного виправдання для свого пиття чи непиття.)
Коли відпадає потреба шукати причини для нашого пиття, то часто здається, що наш розум починає страйкувати. Нам здається, що ми не можемо придумати, чим зайнятися, будучи тверезим! Може, це просто з незвички. А може, наш розум потребує спокійного перепочинку після припинення активного алкоголізму. Хоч як би там не було , а тупість таки минає. Після одномісячної тверезості багато з нас помічають чітку різницю. Через три місяці наш розум стає ще яснішим. А протягом другого року нашого одужання зміна є вражаючою. Здається, що в нас більше розумової енергії, ніж коли-небудь раніше.
Але під час першого, здавалось би, нескінченного проміжку тверезості, можна почути від декого з нас: «Що робити?»
У цей період можна використати дещо із наступного переліку. Він не дуже захоплюючий чи хвилюючий, але включає ті види діяльності, якими ми колись заповнювали вільний час, коли були не на роботі або серед інших непитущих людей. Ми знаємо, що вони діють. Ми робили такі речі, як:
1. Прогулянки – особливо в нових місцях, у парках чи за міс-том. Неспішні, легкі прогулянки, а не стомлюючі марші.
2. Читання – хоч іноді ми ставали неспокійними, коли читали якусь річ, що вимагала великого зосередження.
3. Відвідування музеїв і художніх галерей.
4. Фізичні вправи – плавання, гольф, біг, йога та інші вправи за порадою вашого лікаря.
5. Виконання робіт, до яких раніше не доходили руки – прибирання шухлядок письмового столу; складання паперів, написання листів, прибивання картин або тому подібне, що завжди відкладалося. Ми побачили, що це важливо, проте не переборщіть. План вичистити всі шафи (чи ціле горище, гараж, підвал або квартиру) звучить просто. Але за день важкої фізичної праці ми можемо бути виснажені, брудні, збентежені й не закінчити роботу. Отже, наша порада така: зведіть план до реального розміру. Почніть не з прибирання кухні чи очищення папок, а просто наведіть порядок в одній шухлядці чи папці. Наступного дня приберіть ще в одній.
6. Знаходження нового хобі – недорогого і не дуже вимогливого, просто якоїсь приємної легкої розваги, де не треба досягати особливої майстерності чи вигравати, а лише насолоджуватись моментами новизни. Багато з нас вибрали таке хобі, про яке раніше й не мріяли: бридж, макраме, оперу, тропічних рибок, тонку столярку, вишивання, бейсбол, писання, спів, розгадування кросвордів, кулінарію, спостереження за птахами, аматорську гру, вироби зі шкіри, садівництво, парусний спорт, гру на гітарі, кіно, танці, колекціонування статуеток, бонсай та ін.. лишняя точка Ми побачили, що нам дійсно подобається те, на що ми раніше навіть не звертали увагу.
7. Повернення до старого заняття – за винятком ви знаєте чого. Можливо, десь лежить відкладений набір акварельних фарб, якого ви не торкались роками, кошичок із нитками для плетіння, акордеон, спорядження для настільного тенісу, колекція магнітних записів чи начерки роману? Для декого з нас було корисно відшукати їх, повитирати з пилу і спробувати взятися за них знову. Якщо ж ви вирішите, що вони більше вам не підходять, то позбудьтеся їх.
8. Запис на курси. Ви завжди хотіли розмовляти мовою суагілі чи російською? Хочете вивчати археологію чи антропологію? Заочні курси, навчання по телебаченню, класи для дорослих (для задоволення, а не обов’язково для заліку), які працюють приблизно раз на тиждень, звичайно є доступними всюди. Чому б не спробувати чогось? Ми побачили, що такі курси можуть не лише додати свіжого виміру до життя, але й спричинитися до цілком нової кар’єри.
Якщо ж навчання стає тягарем, то без вагань кидайте його. Ви маєте право змінити думку і кинути все, що є занадто обтяжливим. Кинути розпочату справу вимагає мужності й має сенс, якщо вона не годиться для нас або не додає нічого нового, позитивного, приємного і здорового до нашого життя.
9. Добровільне бажання робити щось корисне. Багато лікарень, дитячих закладів, церков та інших установ і організацій відчайдушно потребують волонтерів з усіх видів діяльності. Вибір широкий, від читання сліпим до заклеювання конвертів у церковній пошті чи збирання підписів під політичною петицією. Зверніться до найближчої лікарні, церкви, урядової установи чи клубу, щоб дізнатися, які добровільні послуги потрібні вашій спільноті. Ми побачили, що почуваємося набагато краще, коли робимо навіть маленьку послугу на користь своїм ближнім. Навіть виявлення можливостей такої служби є само по собі інформативним і цікавим.
10. Зміна особистого вигляду. Більшість із нас дуже занедбали себе. Нова зачіска, дещо з нового одягу, нові окуляри чи навіть нові зуби справляють на диво позитивний вплив. Не раз у минулому ми мали намір зайнятися собою, і перші місяці тверезості – найкращий час для цього.
11. Спроба зробити щось легковажне! Не все, що ми робимо, мусить бути серйозним зусиллям до самовдосконалення, хоча всяке таке зусилля вартує того і сприяє підвищенню нашої самооцінки. Для багатьох із нас важливо поєднувати серйозні періоди з речами, які ми робимо заради чистого задоволення. Вам подобаються повітряні кульки? Зоопарки? Жуйки? Фільми Братів Маркс? Музика для душі? Читання наукової фантастики чи детективних оповідань? Лежання на пляжі? Катання? Якщо ні, то знайдіть щось інше, «безалкогольне», яке дає вам лише задоволення, і отримуйте «тверезу» насолоду. Ви заслуговуєте на неї.
12___________________________________________________
Заповніть цей пункт самі. Сподіваємося, що попередній список навів вас на нову ідею…. Чи не так? Добре! Починайте.
Проте послухайте одне застереження. Дехто з нас, як виявилось, має тенденцію переборщити і братися за багато речей одразу. В нас є добре гальмо і воно називається: «Не поспішай».