Одного вечора, коли Білл був у справах в незнайомому містечку Аркон, він був самотнім і схвильованим, було нестримне бажання піти до бару і заспокоїти себе кількома порціями віскі. Але збентеження від наслідків неминучого запою, підштовхнули його до висновку, що єдина надія зберегти, в цей вечір, свою важко завойовану тверезість – це поспілкуватися і спробувати допомогти іншому алкоголіку.
Наскільки мені відомо, це був перший зафіксований випадок, коли алкоголік СВІДОМО і НАВМИСНО пішов до іншого алкоголіка, але не для того щоб разом випити, а для того, щоб залишитися тверезими.
Ця зустріч стала відповіддю на риторичне питання: “Якщо сліпий поведе сліпого, чи не впадуть вони обидва в яму”? І хіба в 1935 році відповідь “НІ” не звучала досить дивно? Але те, що сталося того вечора довело, що той, хто був менш сліпим, той, хто нарешті зміг розрізняти розпливчасті форми і обриси – може описувати побачене тим, хто живе у цілковитій темряві – і це працює!
Задовго до того, як середньостатистичний алкоголік проходить через двері своєї першої зустрічі в АА, він звертається за допомогою, або йому пропонують допомогу, а в деяких випадках навіть нав’язують чи змушують лікуватися. Однак всі ці помічники завжди залишаються СТАРШИМИ – це подружжя, батьки, священики, вчителі, лікарі, роботодавці, чиновники, судді, поліцейські. Всі вони зауважують на ПРОВИНУ алкоголіка і моральна перевага “помічника” завжди чітко усвідомлюються, навіть якщо це не промовляється вголос.
У цих “помічників-авторитетів” завжди присутній натяк на батьківське несхвалення і загрозу покарання. Але, того вечора, один алкоголік несподівано почув від іншого алкоголіка не загрозливі слова: “ти повинен зробити …”, він почув слова надії: “Дивись на мене, я залишаюсь тверезим, якщо бажаєш спробуй і ти.”
Особисто я переконаний, що основне завдання кожної людини, від колиски до могили, полягає в тому, щоб знайти хоча б одну іншу людину, перед якою можна з’явитися повністю “голим”, відкинувши будь-який захист, довіряючи йому і не завдаючи болю – тому що та людина також “оголила” себе. Можливо ці пошуки, для алкоголіка, можуть закінчитися при першому відвідуванні зборів АА.
В товаристві АА є одна гарна ідея – це те, що алкоголік – то ХВОРА людина. Зараз ця новина, не унікальна, хоча дискусії про точну природу захворювання та можливості її лікування можуть тривати нескінченно. Жодна освідченна людина більше не сперечається з висновком – що алкоголізм то ХВОРОБА. Однак ШОК алкоголіка при виявленні такого факту, з вуст іншого алкоголіка, не зменшується. Для більшості новачків, які вже потрапили в трясовину провини і сорому, слова “Я відкрив свою хворобу і знайшов спосіб її зупинити” для декого, приносять негайне прощення, а для інших – ця звістка дає промінь надії на те, що вони теж одного разу можуть заслужити прощення.
Мені здається, що коли алкоголік вперше приходить до АА, то він відразу відчуває що тут безпечно, та його запрошують ПРИЄДНАТИСЯ до спільного одужання. Відгукнеться він на це запрошення відразу або ніколи – в цей момент не має значення. Важливо те, що запрошення було зроблено і що його запросили приєднатися як рівного, а не як “жебрака”. Також, неважливо якою буде його перша реакція, головне що йому запропонували рівність і перевірене рішення його проблеми, а у нього з’явилося відчуття, що він дійсно МАЄ ПРАВО на все це – насправді він заслуговує на це, просто тому, що він хворий алкоголік.
Якщо новачок відгукується на цю пропозицію, то він стикається з другим унікальним фактом в АА, в якому хвороба алкоголізм розглядається як СИМПТОМ більш глибоких внутрішніх проблем. Насправді, ця звістка є несподіваною для декого з нас, тому що ця ідея виявилася абсолютно революційною. Але Анонімні Алкоголіки постійно наголошують на своїй вірі в те, що алкоголізм це “лише верхівка айсбергу”.
Також в АА переконані, що будь-яка точна діагностика і усунення проблем не принесе користі хворому, якщо пацієнт помирає в п’яному стані. І в АА, схоже змогли переконати новачка в тому, що ПЕРШИМ КРОКОМ до одужання є – повне утримання від алкоголю. Перший крок Програми АА не залишає сумнівів, що одужання може початися лише з БАЖАННЯ триматися подалі від першої чарки.
Незабаром новачок дізнається, що ніхто не може і не буде приймати такого рішення за нього. Якщо ти маєш бажання продовжувати випивати, будь ласка – то твоя справа, а якщо приймаєш рішення кинути пити – то це вже спільна справа АА. Трохи пізніше стає зрозумілим, якщо ти прийняв рішення, то ніхто не буде змушувати тебе виконувати його і контролювати це. В АА завжди є ВИБІР і відповідальність.