Бажання як і здатність прийняття такого рішення, часто підкріплюється третьою унікальною характеристикою в АА – новачок інтуїтивно усвідомлює, що допомога від іншого алкоголіка грунтується на співчутті, а не на потуранні.
Наставники в АА на власному досвіді відчули і прожили все те, що зараз відчуває і переживає новачок, і з розумінням ставляться до театрального удавання, самообману, хитрості і жалю до себе від новачка. Частіше за все новачка не ПИТАЮТЬ що він думає, йому КАЖУТЬ, що він думає. Ніхто не намагається зловити новачка на брехні, йому кажуть, яку брехню він збирається сказати. Врешті-решт новачок починає казати правду через повну неспроможність і небажання брехати далі. Немає сенсу в намаганнях обдурити того, хто винайшов ту “гру”, в яку ви збираєтесь “грати”.
В АА є ще і четвертий фактор, який, на мою думку, не можна знайти більше ніде, і який проявляється у невичерпному бажанні алкоголіка, що одужує, розповідати про алкоголізм і про досвід одужання. На зборах АА новачку завжди запропонують виступити, аргументуючи це тим: “що ми хворі настільки, наскільки ми невиговорені”. Я постійно бачу лікуючу дію цього фактору на зборах АА, коли алкоголіки спочатку використовують рот щоб захворіти, тепер використовують його, щоб одужати.
Існує ще один цікавий факт, що процес одужання в АА приймає протилежну форму. Нового члена АА заохочують не стільки засвоювати нові цінності, скільки відучити в собі зміни, і порівняти новий погляд на життя з тим, з якими він прийшов сюди. Заохочують не ставити нові завдання, скільки відмовлятися від старих. На мою думку, одне з найважливіших речень у всій книзі Анонімних Алкоголіків звучить так: “Деякі з нас намагалися триматися своїх старих уявлень, однак результату не було, поки ми повністю не відмовилися від них”. Завзятість з якою деякі члени АА чіпляються за старі погляди і переконання воістину неймовірна. Одна з головних цілей одужання в АА полягає в тому, щоб допомогти алкоголіку нарешті усвідомити божевілля своїх старих уявлень і бути готовим послабити задушливу хватку, якою він за них чіпляється.
У цей момент ви цілком логічно можете запитати: “де можна побачити ці унікальні чинники? Де вони працюють? Де це відбувається? І відповідь полягає в тому, що ця унікальна терапія проводиться скрізь, де зустрічаються два і більше тверезих алкоголіків – вдома, під час обідньої перерви, на вулиці, в машині, на тротуарі, в коридорі і по телефону. Я сам є живим доказом того, що двоє алкоголіків, опинившись під впливом АА, можуть переконати один одного.
Так з чого виходить вся ця унікальність АА? Є проста відповідь, і я можу лише повторити те, що давно чув в коридорах АА: “Відбувається диво”. І ця відповідь, без сумніву, звучить красиво і поетично. Але вона зовсім не інформативна, тому що справжнє “диво в АА”, – це проста готовність алкоголіка ДІЯТИ. А зараз зосередимо нашу увагу на тому, що саме треба робити.
Программу 12 Кроків в АА влучно назвали “Програмою дій”. Розділ V книги “Анонімні Алкоголіки”:
“Ось зроблені нами кроки, які пропонуються, як програма одужання:
1. Ми визнали, що ми були безсилими перед алкоголем, що наше життя стало некерованим.
2. Прийшли до віри, що Сила, могутніша за нас, може повернути нам здоровий розум.
3. Прийняли рішення передати свою волю і своє життя під опіку Бога, як ми розуміли Його.
4. Зробили ретельну та безстрашну моральну інвентаризацію самих себе.
5. Визнали перед Богом, перед собою та іншою людиною справжню природу своїх помилок.
6. Були повністю готові до того, щоб Бог усунув всі ці вади характеру.
7. Покірно попросили Його усунути наші недоліки.
8. Склали список усіх людей, кому ми заподіяли кривду, і сповнились бажанням відшкодувати всім їм завдані збитки.
9. Особисто відшкодовували заподіяну цим людям кривду, де тільки можливо, крім тих випадків, коли це могло зашкодити їм або іншим.
10. Продовжували робити особисту інвентаризацію, і коли ми були неправі, відразу визнавали це.
11. Шляхом молитви і медитації шукали покращення свого свідомого контакту з Богом, як ми розуміли Його, молячись лише про пізнання Його волі щодо нас і силу виконати її.