В книзі Анонімні Алкоголіки ми знаходимо такі слова: “Серед зростаючого членства нашого Товариства, що налічує тисячі алкоголіків, такі зміни (тобто раптові і вражаючі потрясіння релігійного характеру), хоча і є частими, але зовсім не обов’язкові. Більшість наших переживань психолог Вільям Джеймс називає “освітнім різновидом” тому, що вони повільно розвиваються впродовж тривалого періоду часу. Досить часто друзі новачка набагато раніше від нього самого помічають його зміни. Нарешті він (новачок) усвідомлює, що він пройшов глибокі зміни у його відношенні до життя; і що самостійно він навряд чи би міг створити такі зміни. Те, що відбувається впродовж кількох місяців в АА, рідко коли могло б бути досягнутим роками самодисципліни.”
У своїх “Дванадцяти традиціях” АА стверджує, що існує “лише один найвищий авторитет – люблячий Бог, як Він може виразити Себе у нашій груповій свідомості.” Однак я нагадаю, що ці групи складаються з алкоголіків, і до того моменту, коли можна буде визначити, ЩО вирішила групова свідомість, навіть самий войовничий атеїст або переконаний агностик, можливо, був тверезий протягом багатьох років.
Дехто з вас може також подумати, що на четвертому і п’ятому кроці АА його цілком можуть звинуватити в суперечності самому собі. Якщо ви пам’ятаєте, ці кроки говорять про наступне:
* 4. Зробили ретельну та безстрашну моральну інвентаризацію самих себе.
* 5. Визнали перед Богом, перед собою та іншою людиною справжню природу своїх помилок.
Може здатися що спочатку АА заявляє те, що в хворобі алкоголізм немає ніякої моральної провини, а з іншого боку, переконує своїх членів в тому, що одужання тягне за собою ретельне і безстрашне дослідження своїх помилок і визнання їх перед Богом і іншою людиною.
Цей парадоксальный факт випливає з досвіду, отриманого засновниками АА практичним шляхом. Я впевнений, що незалежно від того, що ви розказуєте новачкові про алкоголізм, він все одно ВІДЧУВАЄ ПРОВИНУ. Він не може заплющити очі на моральні наслідки свого пияцтва — на згубні наслідки для інших, на особисту деградацію і ганьбу, яку він накликав на себе. Цей вантаж умовної провини (а я навмисно використовую слово “умовний”) разом із впертою і збоченою схильністю алкоголіка чіплятися за неї, є найдавнішою з його “старих ідей”. І ця “провина” повинна зникнути, якщо алкоголік збирається змінити своє ставлення до себе, а отже, і до навколишнього світу. Тому я вважаю, що засновники АА на власному досвіді переконалися, що новачку необхідно дати засіб, щоб звільнитися від цього тягаря “умовної провини”. З цих міркувань виникли четвертий і п’ятий кроки.
Я сподіваюсь, для вас вже стало очевидним, що програма АА – це не тільки донесення послання АА до інших алкоголіків, а і дія зосередження алкоголіка на власному внутрішньому світі, включаючи його найглибші почуття і погляди. Тільки три кроки – п’ятий, дев’ятий і дванадцятий – мають відношення до інших людей. Інші дев’ять присвячені внутрішньому всесвіту алкоголіка. Члени АА намагаються досягти перетворення зсередини назовні, з самого себе на інших.
Часто цитоване речення з книги “Анонімні Алкоголіки”: “Себелюбство – егоцентризм! Ось що, на наш погляд, є коренем наших проблем”. І одним з найперших ознак кардинальної зміни особистості видужуючого алкоголіка є початок повільного, невпевненого, боязкого, але неухильного пропонування себе іншим. Алкоголіки вважаються одними з найбільших ледарів і егоїстів у світі — “Дай мені перепочинок …”. “Дайте мені шанс …”. “Дайте мені час …”. “Дайте мені розуміння …”. “Дайте мені любов …”. В АА ці “жебраки” є одними з найбільш щедрих, а деякі з них навіть навчилися нічого не просити натомість!
Для багатьох товариство АА є свого роду поверненням додому, для інших це нескінченна подорож до країв, про існування яких вони навіть не мріяли. Неважливо який соціальний статус новачка, тому що “будинок” який будує АА, готовий прийняти як бунтаря, так і конформіста, радикала і консерватора, агностика і віруючого. Цей будинок буде комфортним для всіх мешканців, адже кожен мешканець сам собі архітектор. Відсутність формальних догм, мінімум правил і гнучкість власної структури – все це сприяє розвитку і ефективності АА.
Фактори, які я щойно перерахував, означають, що будь-який алкоголік у будь-який день, у будь-який момент часу може знайти в АА когось, хто з чистою совістю погодиться з тим, що він збирається робити.